A napelemes rendszerek népszerűsége folyamatosan nő Magyarországon, hiszen segítségükkel tiszta és olcsó energiát lehet termelni. Felmerül azonban a kérdés: mikor éri meg a napelemes rendszer mellé akkumulátoros energiatárolót telepíteni? Az akkumulátor lehetővé teszi a napközben megtermelt többletenergia eltárolását és későbbi felhasználását, így növelheti az energiafüggetlenséget és csökkentheti az áramszámlát. Ugyanakkor jelentős beruházás, ezért fontos megérteni az előnyeit, a működését, a szabályozási környezetet és a várható megtérülést. Az alábbiakban részletesen, de közérthetően áttekintjük ezeket a szempontokat.
Hogyan működik egy akkumulátoros napelemes rendszer?
A rendszer lényege, hogy a napelemek által termelt energiát ne csak azonnal, hanem később is fel lehessen használni. Működési elve röviden: amíg a Nap süt, a napelemes rendszer az ingatlan aktuális fogyasztását látja el energiával, a felesleget pedig egy akkumulátorban tárolja el. Napközben, ha az akkumulátor megtelik, a további többlet termelés az elektromos hálózatba táplálódik vissza (amennyiben erre van engedély). Napnyugta után vagy borús időben az akkumulátorban eltárolt energia fedezi a ház fogyasztását, és csak ha ez is kimerül, akkor veszünk áramot a hálózatból. Ezzel a megoldással a nappal termelt felesleges energiát este vagy éjszaka hasznosíthatja, csökkentve a hálózatról vásárolt áram mennyiségét.
Üzemmódok és funkciók: A modern akkumulátoros inverterek többféle üzemmódban működhetnek az igényektől függően:
- Önfogyasztás maximalizálása: Ilyenkor a rendszer elsődleges célja, hogy az Ön által megtermelt energiát teljes mértékben házon belül használja fel, a minimálisra csökkentve a hálózatra visszatöltést. A napelemek először a pillanatnyi fogyasztást látják el, majd a felesleget töltik az akkumulátorba. Amikor a napelemek nem termelnek eleget (pl. éjjel), az akkumulátor biztosítja az áramellátást, és csak ennek kimerülése után kapcsolódunk a hálózatra.
-
Vészhelyzeti (backup) üzemmód: Ebben a módban az akkumulátor tartalék áramforrásként szolgál áramszünet esetére. A rendszer folyamatosan töltve tart egy bizonyos akkumulátor-kapacitást, hogy ha kimarad az áramszolgáltatás, akkor is legyen energia az alapvető fogyasztók számára (pl. hűtőszekrény, fűtésvezérlés, világítás). Ez lényegében egy szünetmentes tápegységként (UPS-ként) működik.
- Időzített töltés/kisütés üzemmód: Ha kétzónás (éjszakai/ nappali) áramtarifája van, a rendszer beállítható úgy, hogy az olcsóbb éjszakai árammal töltse fel az akkumulátort, majd a drágább nappali csúcsidőben abból fedezze a fogyasztást. Így az energiatárolóval spórolhat a villanyszámlán, még akkor is, ha a napelemtermelés éppen nem elegendő. (Megjegyzés: átlagos lakossági fogyasztóknál a kedvezményes éjszakai tarifájú “B” árszabás jellemzően csak bizonyos berendezésekre - pl. bojlerekre - vehető igénybe, de speciális esetekben az akkumulátor töltésére is kihasználható.)
- Szigetüzem (off-grid) mód: Ilyenkor a háztartás teljesen függetlenül is tud működni a hálózattól. A napelemek és az akkumulátor együttese önálló energiellátó rendszert alkot. A megtermelt energiát teljes egészében az akkumulátorok tárolják, és minden fogyasztást ezek szolgálnak ki. Ezt az üzemmódot olyan helyeken alkalmazzák, ahol nincs hálózati csatlakozás, vagy kifejezetten teljes energiafüggetlenséget szeretnének. Fontos megjegyezni, hogy a szigetüzemű rendszerek jellemzően nagyobb és drágább akkumulátorkapacitást igényelnek a folyamatos ellátás biztosításához, különösen a téli, kevésbé napsütéses időszakokban.
Az akkumulátoros rendszer agyát a hibrid inverter jelenti, amely összehangolja a napelemek, az akkumulátor és a hálózat működését. Emellett számos hibrid inverter okos energia menedzsmenttel is rendelkezik (pl. mobilapplikációval nyomon követhető termelés, fogyasztás, töltöttség), így Ön könnyen ellenőrizheti az otthona energiafolyamatait.
Felhasználási lehetőségek
Az energiatárolás előnyei attól függnek, hogy mikor és hogyan használ áramot. Néhány tipikus felhasználási példa:
-
Családi házakban a nappali termelés gyakran felesleg, amit este kellene visszavásárolni. Az akkumulátor ezt az energiát eltárolja, így Ön saját magának „tartalékolhat”. Áramkimaradás esetén is működésben maradhatnak a fontos berendezések.
-
Kisvállalkozásoknál az energiatárolás segít a csúcsterhelések kiegyenlítésében, ezzel csökkentve a teljesítménydíjakat és biztosítva a szünetmentes működést (pl. számítógépek, világítás).
-
Távoli ingatlanok esetén például tanyákon vagy nyaralókban, ahol nehezen megoldható a hálózati csatlakozás, az akkumulátor szinte elengedhetetlen a szigetüzemhez.
-
Tudatos felhasználók számára az akkumulátor nemcsak anyagi, hanem stratégiai döntés is: segíti az energiafüggetlenséget, csökkenti az ökológiai lábnyomot, és védelmet nyújt az áramár-emelkedések ellen.
Tehát az akkumulátor akkor térül meg igazán, ha jól illeszkedik az Ön energiafogyasztási szokásaihoz. A helyes méretezés és rendszerbeállítás érdekében mindig érdemes szakértő segítségét kérni.
Magyarországi szabályozási keretek és engedélyezés
Az akkumulátoros napelemes rendszerek telepítését jelentősen befolyásolja a hazai szabályozási környezet. Az elmúlt években több fontos változás is történt, amelyek meghatározzák, hogy mikor és hogyan éri meg energiatárolót telepíteni a napelemek mellé. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat:
Hálózatra visszatáplálás korlátozása: 2022. október 31. után - átmeneti jelleggel, határozatlan ideig - nem lehetett új háztartási méretű napelemes rendszert hálózati visszatáplálással engedélyeztetni Magyarországon. Ezt a lépést a kormány az elektromos hálózat túlterheltségével indokolta. Gyakorlatban ez azt jelentette, hogy aki ezután telepített napelemet, az nem táplálhatta be a felesleget a hálózatba, hacsak nem történt később enyhítés. Ennek hatására az akkumulátorok iránti érdeklődés megugrott, hiszen aki új rendszerben gondolkodott, az a megtermelt energiát csak saját energiatárolóval tudta hasznosítani. 2023 második felében indult el a korlátozás fokozatos feloldása: a kormányrendelet értelmében 2023. szeptemberében régiónként vizsgálták felül a hálózat teherbírását, és ahol lehetséges, ott újra engedélyezik a visszatáplálást.
Szaldó vs. bruttó elszámolás: Hagyományosan a háztartási napelemes rendszereket éves szaldóelszámolással kötötték hálózatra, ami azt jelentette, hogy éves szinten egyszerűen szaldózták (egyenlegelték) a termelt és felhasznált energiát. 2023. december 31-ig a korábban engedélyezett rendszereknél még ez maradt érvényben. Azonban 2024. január 1-től jogszabályi változás miatt új belépőknek már bruttó elszámolást kell alkalmazniuk. A bruttó elszámolás lényege, hogy a hálózatba betáplált és onnan vételezett energiát külön értékeli a szolgáltató. Az ön által betáplált áramért kapott díj alacsonyabb, mivel abból levonják a hálózat használati díját, míg az Ön által vételezett áramot magasabb (normál) áron számlázzák. Magyarul: a visszatáplált áram “kevesebbet ér”, mint a vételezett - így ahhoz, hogy nullszaldós legyen az éves egyenlege, sokkal több áramot kellene termelnie és betáplálnia, mint amennyit fogyaszt. Ez a rendszer ösztönzi az önfogyasztás maximalizálását, hiszen Ön jobban jár anyagilag, ha a saját termelését saját maga használja fel, mintha eladná a hálózatnak. Itt ismét az akkumulátor jelenthet megoldást: tárolás nélkül a bruttó elszámolás miatt a nappali feleslegért csak csökkentett díjat kap, míg akkumulátorral inkább eltárolja és később használja fel ugyanazt az energiát, kiváltva a drága vételezést.
Engedélyezés és bejelentés: Jó hír a lakossági és kisvállalati telepítőknek, hogy 50 kW alatti, tetőre szerelt napelemes rendszer telepítéséhez továbbra sem kell építési engedély. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy családi ház vagy kisebb vállalkozás napelemes és akkumulátoros rendszerének telepítése nem építési hatósági engedélyköteles, így adminisztratív akadálya ennek nincs. Fontos viszont, hogy a telepítést minden esetben be kell jelenteni az áramszolgáltató (elosztói engedélyes) felé. A szolgáltatóval egyeztetni kell a rendszer paramétereit, és ha hálózatra kapcsolódik (akár csak szigetüzemű konfigurációban is jelen van a hálózat), akkor ki kell építeni a megfelelő ad-vesz (kétirányú) mérőt, továbbá biztosítani kell, hogy esetleges visszatáplálás ne történhessen engedély nélkül. Az akkumulátor telepítéséhez külön hatósági engedély általában nem szükséges, amennyiben a rendszer házon belüli önfogyasztásra van optimalizálva. A hálózatra visszatápláló üzemmódhoz azonban - a fent említett korlátozás miatt - külön engedélyre van szükség 2024-től. Minden esetben javasolt szakképzett tervező bevonása, aki ismeri a mindenkori előírásokat (pl. szabványos csatlakozási feltételek, VDE-AR-N 4105 követelmények, stb.), és gondoskodik róla, hogy az Ön rendszere megfeleljen a jogszabályoknak és biztonsági előírásoknak.
A magyar szabályozás tehát abba az irányba mozdult el, hogy az új napelemes rendszer tulajdonosokat az energiatárolás és az önfogyasztás felé terelje. Ha Ön régi szaldós elszámolásban van, egy akkumulátor telepítése inkább kényelmi és biztonsági kérdés lehet, míg új telepítésnél (bruttó elszámolásnál, vagy visszatáplálási tiltás esetén) már a gazdasági megtérülésben is fontos szerepet játszhat az akkumulátor.
Mikor térül meg anyagilag az akkumulátoros rendszer?
Az akkumulátoros rendszerek telepítése jelentős befektetés, ezért érthető módon sokakat az érdekel, hogy anyagilag mikor éri meg. A megtérülés számos tényezőtől függ: az akkumulátor és a rendszer ára, az Ön energiafogyasztási profilja, a villamosenergia tarifák, a támogatások vagy finanszírozási költségek, illetve a rendszer élettartama mind befolyásolják.
Beruházási költség és élettartam: Jelenleg egy lakossági célra szánt lítium-ion akkumulátor ára integráltan (az inverterrel vagy telepítéssel együtt) nagyjából 200-250 ezer Ft/kWh kapacitás körül mozog. Például egy 5 kWh kapacitású akkumulátor csomag telepítve megközelítőleg 1 millió forintba kerül. Ezek a modern akkumulátorok várhatóan 10-15 évig üzemelnek (a gyártók jellemzően ~6000 ciklus / 10 év garanciát adnak), megfelelő használat mellett akár 15-20 év élettartam is elérhető. A befektetés akkor térül meg, ha ez idő alatt az akkumulátor eleget spórol az áramszámlán, illetve egyéb értéket nyújt (pl. biztonság, áramszünet védelem), ami összességében meghaladja az árát.
Villanyszámla megtakarítás: Magyarországon a lakossági áram ára sávos: átlagfogyasztásig (~2523 kWh/év) ~36 Ft/kWh, e felett kb. 70 Ft/kWh (2023-as értékek alapján). Akkumulátoros rendszerrel főként a drágább, túlfogyasztási sávban lévő energia kiváltását érdemes megcélozni. Ha az Ön fogyasztása meghaladja az átlagos limitet, minden akkumulátorból fedezett kilowattóra nagyjából 70 Ft megtakarítást jelent. Egy 5 kWh-s akkumulátor feltöltve ideális esetben napi 5 kWh-t tud visszaadni. Tételezzük fel, hogy ezt a kapacitást az év felében (kb. 180 napon) teljesen ki tudja használni - így ~900 kWh-t vált ki évente a magas díjszabásból. 900 kWh * 70 Ft = 63 000 Ft éves megtakarítás. Ezek nagyon hozzávetőleges számok, de látható, hogy nagyjából 10-15 év alatt térülhet meg a rendszer ebben a scenárióban. Ha csak az olcsóbb (alapszintű) tarifát váltaná ki, akkor ennek kb. felével számolhat, ami viszont a megtérülési időt duplájára nyújtja (akár 20+ év), ezért ebben az esetben pusztán anyagi alapon nem igazán éri meg.
Szaldós vs. bruttó elszámolás hatása: Ha Ön még a régi szaldós elszámolásban van, a hálózat úgymond “virtuális akkumulátorként” működik: a nyári többletet télen visszakaphatja, éves szaldóban akár fillérekre pontosan elszámolva. Ilyen helyzetben az akkumulátor nem hoz közvetlen anyagi hasznot, sőt a többszöri töltés-kisütés során veszteségek is vannak. Az akkumulátor telepítését ilyenkor inkább az motiválhatja, hogy áramszünet esetén legyen tartalék, vagy a 10 éves szaldóidőszak lejárta után majd át kell térni bruttóra. Bruttó elszámolásban vagy visszatáplálási tiltásnál viszont az akkumulátor szinte nélkülözhetetlen a jó kihasználtsághoz. Mivel a szolgáltató azonnal (vagy havonta) elszámolja a termelést és fogyasztást külön, a nyári napsütés “ajándékba megy” neki alacsony áron, ha azt Ön nem használja fel helyben. Az akkumulátorral ez a felesleg nem vész kárba, hanem saját célra tárolódik. Szimulációk szerint egy akkumulátor nélküli bruttó elszámolású rendszer termelésének akár 50-60%-a is feleslegként távozhat a hálózatba, míg akkumulátorral a saját felhasználás aránya 80-90%-ra növelhető. Ennek hatása a villanyszámlára jelentős, különösen a magas díjszabású fogyasztás kiváltásában.
Különböző fogyasztási profilok: A megtérülés nagyon érzékeny arra, mikor fogyaszt áramot. Vegyünk két háztartást: A) “Otthon dolgozó” háztartás, napközben is folyamatos fogyasztással (pl. klíma, számítógépek, főzés stb.), B) “Esti fogyasztó” háztartás, ahol napközben alig van fogyasztás, este viszont intenzív (főzés, mosás, szórakozás). Az (A) esetben akkumulátor nélkül is elég jól hasznosul a napelem termelése helyben, kevesebb a visszatáplálás - itt az akkumulátor kevesebbet tesz hozzá (inkább csak a késő esti órákra tud adni). A (B) esetben viszont akkumulátor nélkül a nappali termelés nagy része elvész (visszatáplálódik), és estére a ház a hálózatból vásárol. Itt egy kellően nagy akkumulátor akár drasztikusan (50-70%-kal) is csökkentheti a hálózatból vételezett energiát, mert a napközbeni felesleget átteszi estére. Így a (B) profilú felhasználónak sokkal jobban megtérül az akkumulátor, mint az (A)-nak. Családoknál gyakori a vegyes profil (hétvégén otthon, hétköznap napközben nem), ezt is figyelembe kell venni a számításnál.
Vállalati és egyedi megtérülés: Vállalkozások esetén a helyzet eltérő lehet. Kis- és középvállalatok jellemzően piaci áron veszik az áramot (nincs hatósági rezsicsökkentett ár). Így náluk egy akkumulátor a magas csúcsidejű energiaköltségek kiváltásával akár jóval 10 éven belül is megtérülhet. Az Energoptimo számításai szerint egy nagyobb napelemes rendszerhez kapcsolt vállalati energiatároló már 5-6 év alatt is visszahozhatja az árát a jelentős fogyasztás miatt. Itt hozzáadódik, hogy egy áramszünet miatti leállás költsége is magas lehet egy cégnek - amit egy akkumulátoros backup megoldással elkerülhet, tehát üzletmenet-folytonossági haszna is van, nem csak energia-megtakarítási.
Összegzésként anyagi szempontból azt mondhatjuk, hogy az akkumulátoros rendszer akkor térül meg elfogadható idő alatt, ha a következő feltételek fennállnak:
-
Az Ön energiafogyasztásának jelentős része magas díjszabású időszakra vagy sávba esik, illetve a napelemei által termelt energia nagy része enélkül eladatlan többlet lenne.
-
Nincs lehetőség szaldóelszámolásra vagy normál visszatáplálásra, így az akkumulátor ténylegesen pótolja a hálózat “tároló” szerepét.
-
Az akkumulátor árát sikerült mérsékelni valamilyen támogatással, kedvezménnyel, vagy a villamosenergia árak emelkedése felgyorsítja a megtakarítások növekedését.
-
Értéket tulajdonít az áramszünet-mentes biztonságnak vagy a függetlenségnek - ez pénzben nehezen mérhető, de sokak számára fontos szempont. Ahogy egy szakértő fogalmazott: “Egy akkumulátor beszerzése mindenképp megtérül, hiszen a saját nyugalmunk és függetlenségünk érhető el vele” - vagyis az anyagi kalkulációk mellett ezt is érdemes számításba venni.
Végül vegye figyelembe, hogy az akkumulátorok is folyamatosan fejlődnek és olcsóbbodnak. A technológiai trendek alapján az árak csökkenése és a kapacitás/élettartam javulása várható a jövőben, ami tovább javítja majd a megtérülést. Elképzelhető, hogy néhány éven belül már alapvető tartozéka lesz egy lakossági napelemnek az energiatároló egység.
Népszerű márkák
Deye
A Deye egy feltörekvő kínai gyártó, amely hibrid napelemes invertereiről és energiatároló megoldásairól ismert. Termékei között megtalálhatók a többféle teljesítményű hibrid inverterek, amelyek képesek egyszerre kezelni a napelemes termelést, az akkumulátor töltését/kisütését, és a hálózatra csatlakozást. A Deye inverterek előnye, hogy széles körben kompatibilisek különböző akkumulátor típusokkal (lítium-ion és ólmos akkuk egyaránt), így rugalmasan integrálhatók számos energiatárolóhoz. Emellett fejlett funkciókkal bírnak (pl. távfelügyeleti platform, okos beállítási lehetőségek). Összességében a Deye megoldásai jó ár-érték arányú alternatívát jelentenek, különösen olyan rendszerekben, ahol fontos a nyílt kompatibilitás és a testreszabhatóság.
SolaX
A SolaX Power szintén kínai gyártó, amely kifejezetten a lakossági és kisvállalati energiatárolási megoldásokra specializálódott. SolaX hibrid inverterek (X1 és X3 sorozat) széles körben elterjedtek, és a hozzájuk tervezett Triple Power akkumulátorok modulárisan bővíthetők, így kisebb és nagyobb igényekhez is konfigurálhatók megfelelően. A SolaX rendszerek egyik előnye, hogy teljeskörű, integrált megoldást nyújtanak - az inverter és az akkumulátor 100%-ban összehangolt, a telepítés viszonylag egyszerű, és a gyártói szoftver optimalizálja a működést. Figyelembe kell venni, hogy a SolaX inverterek jellemzően a saját akkumulátoraikkal kompatibilisek, harmadik fél (idegen gyártó) akkumulátorait nem, vagy csak korlátozottan támogatják. Cserébe a SolaX márka jól bevált és megbízható választás olyan háztartásoknak, akik egyszerűen üzemeltethető, komplett energiatárolós rendszerre vágynak.
SOFAR
A Sofar (SofarSolar) egy dinamikusan fejlődő kínai vállalat, amely napelemes invertereket és energiatárolókat is kínál. A Sofar hibrid inverterek és a hozzájuk illeszkedő BTS sorozatú akkumulátor modulok jól ismertek a piacon. A Sofar BTS 5K egy modul 5 kWh kapacitású lítium-vasfoszfát (LiFePO4) akkumulátor, amely hosszú élettartamú és biztonságos technológiát képvisel. E modulok előnye a moduláris bővíthetőség: egy rendszerbe 1-től akár 4 darab 5 kWh-s modul is sorba köthető, így például 5, 10, 15 vagy 20 kWh kapacitás is elérhető egyetlen Sofar energiatároló rendszerben. A Sofar akkumulátorok robusztus kialakításúak, és kifejezetten otthoni napelem rendszerekhez optimalizálták őket. A Sofar hibrid inverterek háromfázisú változatban is elérhetők, így társasházak vagy kisebb üzemek számára is alkalmasak lehetnek. A márka ismertsége Magyarországon is nő, mivel versenyképes árazás mellett megbízható működést nyújt. Összefoglalva, a Sofar egy olyan márka, amelynél a rugalmasság és a skálázhatóság nagy előny - a rendszer együtt nőhet az Ön igényeivel.
Huawei
A Huawei a globális technológiai szektor egyik óriása, amely a távközlés mellett az energetika terén is innovatív megoldásokkal jelent meg. Huawei napelemes inverterek híresek a kiemelkedő hatékonyságukról (98-99% max. hatásfok) és az intelligens funkcióikról. A Huawei okos energia menedzsment rendszere (FusionSolar) lehetővé teszi a termelés, fogyasztás és akkumulátortöltöttség precíz nyomon követését 15 perces frissítésekkel, sőt az újabb modellek már mesterséges intelligencia alapú hibaészleléssel (AFCI) is rendelkeznek. Az energiatárolás terén a Huawei a saját fejlesztésű LUNA2000 nevű lítium-ion akkumulátorral kínál komplett rendszert. A LUNA2000 moduláris felépítésű; 5 kWh-s egységekből épül fel, és jellemzően 5-30 kWh közötti kapacitás konfigurálható belőle igény szerint. Fontos tudni, hogy a Huawei inverterek csak a Huawei saját LUNA akkumulátorával kompatibilisek (harmadik fél akkumulátorát nem támogatják). Ez szándékosan egy zárt, optimalizált rendszert eredményez, cserébe a komponensek tökéletesen együttműködnek és a Huawei biztosítja a teljes rendszer garanciáját és szervizét. Árban a Huawei a prémium kategóriába sorolható, de érte kapott minőség és tudás sokak számára meggyőző lehet. Ha Ön olyan energiatárolós rendszert szeretne, amely csúcstechnológiát képvisel és hosszú távon megbízható, a Huawei kitűnő választás.
BYD
A BYD (Build Your Dreams) a világ egyik vezető akkumulátorgyártója, kínai vállalat, amely a neve ellenére mára globális márkává nőtte ki magát. A BYD széles portfólióval rendelkezik az elektromos autóktól (buszok, autók, teherautók) kezdve a háztartási energiatároló rendszerekig. Az energia¬tárolásban a BYD a lítium-vas-foszfát (LiFePO4) technológia úttörője, amely biztonságosabb (kobalt- és nikkelmentes, nem hajlamos a túlhevülésre) és hosszabb élettartamú cellákat jelent. A BYD legismertebb terméke a Battery-Box Premium sorozat (HVS/HVM), amely moduláris akkumulátortorony formájában építhető fel. Például a HVS torony 2-5 modult sorol, 5,1-12,8 kWh között skálázható kapacitással, a HVM pedig 3-8 modulból 8,3-22,1 kWh-ig terjedően. A moduláris kialakítás saját szabadalom - belső kábelezés nélküli „stacking” rendszer -, ami egyszerű telepítést és rugalmas bővíthetőséget tesz lehetővé. A BYD akkumulátorok egyik legnagyobb előnye a széles körű inverter-kompatibilitás: a legismertebb nemzetközi invertergyártók (pl. Fronius, SolarEdge, GoodWe, stb.) mind hivatalosan támogatják a BYD Battery-Box csatlakoztatását. Így ha az Ön rendszeréhez BYD akkumulátort választ, nagy eséllyel megtalálja a közös hangot a már meglévő inverterével. Magyarországon is elérhetők a BYD termékek, főként a prémium kategóriás rendszerekben vagy igényesebb felhasználók körében népszerű, akik hosszú távra, kompromisszummentes minőségre beruházva választanak akkumulátort.
Leapton
A Leapton Energy egy japán gyökerű vállalat, amely a napelemek terén vált ismertté, de nemrégiben az energiatárolás piacára is belépett. A Leapton japán precizitást és minőséget ígér, kombinálva az ázsiai gyártás hatékonyságával - napelem moduljai Tier-1 besorolásúak, gyáregységei Japánban és Kínában is működnek. Akkumulátoros termékcsaládja, az Leapton EH-A05, egy lítium-vas-foszfát (LFP) technológiájú energiatároló rendszer. Ennek különlegessége a moduláris bővíthetőség: egy alap 5,12 kWh-s modulból kiindulva tetszés szerint bővíthető a kapacitás 10,24 / 15,36 / 20,48 kWh-ig, egyszerűen egymásra helyezhető modulokkal. A Leapton akkumulátorok tervezésénél nagy hangsúlyt kapott az intelligens felügyelet: beépített akku-menedzsment rendszerük (BMS) folyamatosan figyeli a töltési-kisütési paramétereket, és okostelefonos alkalmazáson keresztül 24/7 monitorozást biztosít a felhasználónak. A rendszer kompatibilitását tekintve is rugalmas, több neves inverter márkával is együttműködik (a gyártó közleménye szerint ~15 különböző invertertípushoz illeszthető). Összegezve, a Leapton egy új szereplő az energiatárolók között, amely a japán minőség hírnevével és a LiFePO4 biztonságos technológiájával hívja fel magára a figyelmet. Érdemes lehet számításba venni, különösen ha Ön olyan komplett megoldást keres, ahol a napelem és az akkumulátor egy márkacsaládból érkezik (Leapton napelemek + akkumulátor kombináció).
Záró gondolatok
Az akkumulátoros energiatárolás új dimenziót ad a napelemes rendszereknek: lehetővé teszi, hogy Ön a saját maga által termelt napenergiát maximálisan kiaknázza, és kevésbé függjön az áramszolgáltatótól. Ahhoz azonban, hogy ez megérje, fontos mérlegelni az egyéni körülményeket.
Célunk, hogy az Ön napelemes beruházása hosszú távon a lehető legjobban szolgálja Önt, mind anyagi, mind kényelmi szempontból. Az akkumulátoros energiatárolás pedig - jó időzítéssel és körültekintő tervezéssel - ennek kulcsa lehet. Köszönjük a figyelmét, és sok sikert kívánunk a zöld energiaútján!